Näyttelykalenteri

Huomioithan 1.1.2017 päivitetyt näyttelysäännöt:
Pohjoismaisen Kennelunionin näyttelysääntöryhmä on kokouksessaan 3.3.2016 päättänyt tehdä seuraavat muutokset yhteispohjoismaisiin koiranäyttelysääntöihin:
- Ilmoittautumisajan päättymisen jälkeen koiraa ei voida siirtää toiseen luokkaan (ellei kysymyksessä ole järjestäjästä johtuva virhe)
- Uros, jolla ei ole normaalit kivekset saa hylätyn
Valtuusto hyväksyi yhteyspohjoismaisten koiranäyttelysääntöjen muutokset.
Päivitetyt säännöt tulevat voimaan 1.1.2017

 

VUOSI 2017

14.1.2017 Kajaani KV

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Veli-Pekka Kumpumäki

15.1.2017 Lahti R

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Kimmo Mustonen
Muut sennenkoirat: Jouni Nummela

21.1.2017 Turku KV

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Leila Kärkäs
Muut sennenkoirat: Hassi Assenmacher-Feyel, Saksa

21.1.2017 Ilomantsi R

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Harto Stockmari
Muut sennenkoirat: Markku Mähönen

18.2.2017 Kauhava R

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Leni Finne
Muut sennenkoirat: Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

25.3.2017 Lahti KV

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Johnny Andersson, Ruotsi

9.4.2017 Vaasa KV

Ilmoittatuminen päättynyt
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Kimmo Mustonen
appenzellinpaimenkoira: Päivi Eerola
Muut sennenkoirat: Saija Juutilainen

15.4.2017 Imatra KV

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
kaikki sennenkoirat: Christian Stefanescu, Romania

22.4.2017 Kankaanpää R

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Anca Giura, Romania
Muut sennenkoirat: Tuula Savolainen

22.4.2017 Outokumpu R

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
entlebuchinpaimenkoira: Markku Kipinä
Muut sennenkoirat: Dan Ericsson, Ruotsi

29.4.2017 Kiuruvesi R

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
appenzellinpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira: Juha Putkonen
berninpaiamenkoira: Massimiliano Mannucci, Italia
isosveitsinpaimenkoira: Maija Mäkinen

29.4.2017 Ruovesi R

Ilmoittautuminen: 17.3/7.4/17.4.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Veli-Pekka Kumpumäki
appenzellinpaimenkoira: Paula Rekiranta
entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira: Olli Kokkonen

29.4.2017 Tohmajärvi R

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Paavo Mattila
Muut sennenkoirat: Annamatia Tarjan, Unkari

6.5.2017 Mikkeli R

Ilmoittautuminen: 10.4.2017 mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Jouni Nummela

7.5.2017 Tampere KV

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Antonella Residori, Italia
Muut sennenkoirat: Anita Al-Bachy

14.5.2017 Varkaus K

Ilmoittautuminen: 26.3/9.4/17.4.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Francesco Cochetti, Italia

14.5.2017 Lahti R

Ilmoittautuminen: 23.1/13.4/16.4.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Jean Lawless, Irlanti

14.5.2017 Salo R

Ilmoittautuminen: 20.4.2017 mennessä
Tuomarit:
appenzellinpaimenkoira: Elisabeth Wogan, Irlanti
berninpaimenkoira: Henry Stanley, Irlanti
Muut sennenkoirat: Tuula Savolainen

20.5.2017 Hamina KV

Ilmoittautuminen: 24.4.2017 mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Satu Ylä-Mononen

21.5.2016 Helsinki KV

Ilmoittautuminen: 23.3/26.4/30.4.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Juta Haranen, Viro
Muut sennenkoirat: Liliane De Ridder-Onghena, Belgia

25.5.2017 Vantaa E
Palveluskoirien erikoisnäyttely

Ilmoittautuminen: 24.4.2017 mennessä
Tuomarit:
appenzellinpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira: Maija Lehtonen
berninpaimenkoira: Jan Liet, Hollanti

27.5.2017 Rauma K

Ilmoittautuminen: 31.3/23.4/27.4.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
isosveitsinpaimenkoira: irina Poletaeva
Muut sennenkoirat: Marian Draganescu, Romania

27.5.2017 Sodankylä R

Ilmoittautuminen: 2.5.2017 mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Veli-Pekka Kumpumäki
muut sennenkoirat: Hannele Jokisilta

28.5.2017 Harjavalta R

Ilmoittautuminen: 21.4/29.4.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira: Olga Dolejsova, Tsekki
entlebuchinpaimenkoira: Marija Kavcic, Slovenia
isosveitsinpaimenkoira: Vojislav Al Daghistani, Serbia

10.6.2017 Tuuri K

Ilmoittautiminen: 21.4/9.5/15.5.2017 (vain neitssä) mennessä
Tuomarit:
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira: Leila Kärkäs
entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira: Päivi Tikkanen

11.6.2017 Kuusamo R

Ilmoittautuminen: 1.5/18.5.2017 mennessä
Tuomarit:
entlebuchinpaimenkoira: Markku Kipinä
Muut sennenkoirat: Marjo Järventölä

17.6.2017 Pöytyä K

Ilmoittautuminen: 15.5/19.5.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
entlebuchinpaimenkoira: irina Poletaeva
Muut sennenkoirat: Leni Finne

18.6.2017 Kotka KV

Ilmoittautuminen: 21.5/28.5.2016 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Anita Foley-Duggan, Irlanti
muut sennenkoirat: Colm Hastings, Irlanti

25.6.2017 Rovaniemi KV

Ilmoittautuminen: 2.5/22.5/26.5.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Viva Maria Soleckyj Szpunar, Puola

1.7.2017 Tuusula K

Ilmoittautuminen: 16.5/1.6/8.6.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Eeva Rautala
Muut sennenkoirat: Marianne Holm

1.7.2017 Lapinlahti R

Ilmoittautuminen: 25.5.2017 mennessä
Tuomarit:
isosveitsinpaimnekoira: Paavo Mattila
Muut sennenkoirat: Zorica Salijevic, Ruotsi

2.7.2017 Riihimäki KV

Ilmoittautuminen: 17.5/2.6/9.6.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira: Elena Ruskovaara
Muut sennenkoirat: Arne Foss, Norja

8.7.2017 Mikkeli K

Ilmoittautuminen: 29.5/19.6.2017 mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Anita Al-Bachy

8.7.2017 Ylivieska KV

Ilmoittautuminen: 8.5/5.6/12.6.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira: Savvas Hadjisavvas, Kypros
appenzellinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira: Theo Leenen, Belgia

9.7.2017 Karjaa/Raasepori K

Ilmoittautuminen: 15.5/5.6/9.6.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Kirsi Tevalin

16.7.2017 Hyvinkää K

Ilmoittautuminen: 19.5/8.6/16.6.217 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
isosveitsinpaimenkoira: Juha Putkonen
Muut sennenkoirat: Paul Lawless, Irlanti

15.7.2017 Oulu KV

Ilmoittautuminen: 24.5/14.6.2017 mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Augustin Ionescu
Muut sennenkoirat: Anca Giura

16.7.2017 Oulu KV

Ilmoittautuminen: 24.5/14.6.2017 mennessä
Tuomarit:
appenzellinpaimenkoira: Kirsi Tevalin
Muut Sennenkoirat: Sanna Vakkilainen

22.7.2017 Kemi KV

Ilmoittautuminen: 19.6.2017 mennenssä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Tuula Savolainen

23.7.2017 Saarijärvi K

Ilmoittautuminen: 21.5/18.6/29.6.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Marja Talvitie
appenzellinpaimenkoira: Jean Lawless, Irlanti
entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira: Sylvie Desserne, Ranska

29.7.2017 Vantaa KV

Ilmoittautuminen: 3.7/11.7.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Kari Järvinen
Muut sennen koirat: Harri Lehkonen

29.7.2017 Raahe R

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

30.7.2017 Pori K.V

Ilmoittautuminen: 25.5/22.6/26.6.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Noel Beggs, Irlanti

30.7.2017 Kajaani R

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

5.8.2017 Valkeakoski K

Ilmoittautuminen: 26.6/6.7.20017 mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Tina Peixoto, Portugali

5.8.2017 Haapavesi R

Ilmoittautuminen: 9.7/16.7.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Jari Laakso

6.8.2017 Kuopio KV

Ilmoittautuminen: 14.5/30.6/7.7.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Rainer Vuorinen
Muut sennenkoirat: Markku Kipinä

12.8.2017 Joensuu KV

Ilmoittutuminen: 10.7/17.7.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Josef Pohling, Saksa

13.8.2017 Joensuu K

Ilmoittautuminen: 10.7/17.7.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Katja Rozman, Slovenia

13.8.2017 Turku K

Ilmoittautuminen: 15.6/13.7.2017 mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Torsten Lemmer, Bulgaria
Muut sennenkoirat: Marja Talvitie

19.8.2017 Kouvola K

Ilmoittautuminen: 19.7/26.7.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Augustin Ionescu, Romania
Muut sennenkoirat: Päivi Eerola

19.8.2017 Helsinki R

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

19.8.2017 Nokia R

Ilmoittautuminen: 24.7.2017 mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Janiki Steinbock, Israel
Muut sennenkoirat: Tanya Ahlman-Stockmari

20.8.2017 Heinola K

Ilmoittautuminen: 19.7/26.7.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Paula Heikkinen-Lehkonen

26.8.2017 Mäntyharju K

Ilmoittautuminen: 25.7.2017 mennessä
Tuomarit:
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira: Hannele Jokisilta
entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira: Tanya Ahlman-Stockmari

26-27.8.2017 Janakkala R

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

2.9.2017 Vantaa K

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

3.9.2017 Sveitsinpaimenkoirien Erikoisnäyttely
Teivon ravikeskus, Tampere

Ilmoittautuminen: 1.8/8.8.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: urokset Zoltán Baffia, Unkari
berninpaimenkoira: nartut Heike Schraven, Saksa
appenzellinpaimenkoira: Norbert Backhamm, Saksa
isosveitsinpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira. berninpaimenkoira: pennut, Frank Loreanz, Saksa
Junior Handler, Saana Jansson

10.9.2017 Porvoo K

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

10.9.2017 Muurame R

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

16.9.2017 Äänekoski R

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

17.9.2017 Hyvinkää R

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

30.9.2017 Eckerö KV

Ilmoittautuminen: 7.8/4.9.2017 mennessä
Tuomarit:
berninpaimenkoira: Charlotte Höier, Tanska
Muut sennenkoirat: Svend Lövenkjaer, Tanska

7.10.2017 Hämeenlinna R

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

8.10.2017 Hämeenlinna R

Ilmoittautuminen:
tuomarit:

14.10.2017 Jyväskylä KV

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

15.10.2017 Jyväskylä KV

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

28-29.10.2017 Seinäjoki KV

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

25.11.2017 Tampere KV

Ilmoittautuminen: 27.9/24.10/30.10.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomarit:
entlebuchinpaimenkoira: Carsten Birk, Tanska
Muut sennenkoirat: Petra Junehall, Ruotsi

26.11.2017 Tampere KV

Ilmoittautuminen: 27,9/24.10/30.10.207 (vain neitssä) mennessä
Tuomarit:
Kaikki sennenkoirat: Willi Wüllix

8.12.2017 Helsinki KV
Helsinki Winner 2017

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

9.12.2017 Helsinki KV
Pohjoismaiden Voittaja 2017

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

10.12.2017 Helsinki KV
Voittaja 2017

Ilmoittautuminen:
Tuomarit:

 

*****

 

EPÄVIRALLISET PENTUNÄYTTELYT 2017

15.1.2017 Helsinki

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomari: Kirsi Tevalin

28.1.2017 Lahti

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomari: Nina Janger

29.1.2017 Lahti

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomari: Juha Putkonen

25.3.2017 Jyväskylä

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomari: Markku Mähönen

26.3.2017 Jyväskylä

Ilmoittautuminen päättynyt
Tuomari: Marja Talvitie

23.4.2017 Helsinki

Ilmoittautuminen: 22.3/26.3.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomari: Kirsi Tevalin

23.4.2017 Pello

Ilmoittautuminen: 28.3.2017 mennessä
Tuomari: Hilkka Salohalla

29.4.2017 Hyvinkää

Ilmoittautuminen: 3.4/7.4.2017 (vain netissä) mennessä
Tuomari: Nina Janger

13.5.2017 Kotka

Ilmoittautuminen: 20.4.2017 mennessä
Tuomari: Tuula Seppälä

14.5.2017 Kotka

Ilmoittautuminen: 20.4.2017 mennessä
Tuomari: Maija Lehtonen

14.5.2017 Lahti

Ilmoittautuminen: 13.4.2017 mennessä
Tuomari: Hilkka Salohalla

22.7.2017 Lahti

Ilmoittautuminen
Tuomari:

19.8.2017 Helsinki

Ilmoittautuminen:
Tuomari:

2.9.2017 Kihniö

Ilmoittautuminen:
Tuomari:

 

*****

 

VUOSI 2016

9.1.2016 Kajaani, KV

17.1.2016 Turku, KV

17.1.2016 Lahti, R

30.1.2016 Parkano, R

14.2.2016 Lahti, R

12.3.2016 Nurmes, R

20.3.2016 Seinäjoki, R

26.3.2016 Lappeenranta, KV

2.4.2016 Kemijärvi, R

3.4.2016 Lahti, KV

9.4.2016 Kankaanpää, R

17.4.2016 Vaasa, KV

16.4.2016 Polvijärvi, R

23.4.2016 Ruovesi, R

30.4.2016 Tampere, KV

5.5.2016 Helsinki, E

5.5.2016 Kangasniemi, K

7.5.2016 Harjavalta, R

8.5.2016 Salo, R

14.5.2016 Rauma, K

15.5.2016 Mynämäki, K

14.5.2016 Tuusula, R

15.5.2016 Seinäjoki, R

21.5.2016 Helsinki, KV

21.5.2016 Oulainen, R

22.5.2016 Hamina, KV

22.5.2016 Koski TL, R

28.5.2016 Järvenpää, K

28.5.2016 Joensuu, KV

28.5.2016 Iitti, R

29.5.2016 Joensuu, K

29.5.2016 Keuruu, R

5.6.2016 Jämsä, K

4.6.2016 Kuhmo, R

5.6.2016 Lahti, R

11.6.2016 Tuuri, K

12.6.2016 Tammela, K

18.6.2016 Rovaniemi, KV

18.6.2016 Raisio, R

19.6.2016 Kotka, KV

19.6.2016 Sastamala, R

2.7.2016 Rantasalmi, K

3.7.2016 Karjaa, K

9.7.2016 Oulu, KV

10.7.2016 Kokkola, KV

16.7.2016 Orivesi, K

17.7.2016 Mäntsälä, K

23.7.2016 Helsinki, K

24.7.2016 Kemi, KV

30.7.2016 Suomen Sveitsinpaimenkoirien Erikoisnäyttely

30.7.2016 Pori, KV

5.8.2016 Kuopio, KV

6.8.2016 Kuopio , KV

6.8.2016 Nokia, R

7.8.2016 Kuopio, KV

7.8.2016 Kittilä, R

13.8.2016 Raisio, K

13.8.2016 Mikkeli/Ristiina R

14.8.2016 Oulu, KV

20.8.2016 Kouvola, K

21.8.2016 Heinola, K

21.8.2016 Kokkola, R

27.8.2016 Helsinki, K

28.8.2016 Pyhäjoki, R

4.9.2016 Riihimäki, KV

11.9.2016 Porvoo, K

18.9.2016 Liminka, R

25.9.2016 Eckerö, KV

2.10.2016 Hämeenlinna, R

23.10.2016 Seinäjoki, KV

29.10.2016 Lahti, KV

12.11.2016 Jyväskylä, KV

13.11.2016 Jyväskylä, KV

10.12.2016 Helsinki, KV
Helsinki Winner 2016

11.12.2016 Helsinki, KV
Voittaja 2016

 

***