Etusivu » Uutiset » Kevätkokous 11.3.2018

Sääntömääräinen kevätkokous pidettiin 11.3.2018 Helsingissä, Tuomarinkartanon Vinttikoirakeskuksessa.

Yhdistyksen puheenjohtaja Ilona Jaanu avasi kokouksen klo 13.01

♦Kokouksen puheenjohtajaksi ehdotettiin ja valittiin Ilona Jaanu, sihteeriksi Sari Hakala, ääntenlaskijoiksi ja pöytäkirjan tarkastajiksi Hanne Laine sekä Minna Koskiranta-Rask.

♦Esitettiin edelliseltä tilikaudelta yhdistyksen vuosikertomus, tuloslaskelma ja tase; jalostustoimikuntien vuosikertomukset; terveysrahaston vuosikertomus; alajaostojen vuosikertomukset sekä tilintarkastajan että toiminnantarkastajan lausunto. Hyväksyttiin edellä mainitut pienin korjauksin.

♦Vahvistettiin vuoden 2017 tilinpäätös ja päätettiin myöntää tili- ja vastuuvapaus johtokunnalle.

♦Valittiin berninpaimenkoirien jalostustoimikuntaan kaksi uutta jäsentä kaudelle 2018-2020. Uusiksi jäseniksi berninpaimenkoirien jalostustoimikuntaan ehdotettiin ja valittiin Nina Väyrynen ja Maija Kallio-Kujala. 

♦Jaettiin Sennen-pistekilpailujen palkinnot.

♦Muissa asioissa keskusteltiin berninpaimenkoirien luonnetestin ihanneprofiilista.

Puheenjohtaja päätti kokouksen klo. 14.45

Kevät- ja Syyskokouspöytäkirjat julkaistaan pian kokonaisuudessaan myös nettisivuilla.